Nekrolog.cz

velcí žijí navždy

----- REKLAMA -----

František Fajtl

20.srpna 1912 — 4.října 2006

fotografie

František Fajtl byl jedním z hrdinů, díky kterým dnes můžeme žít svobodně v naší zemi. Patřil k západním letcům, kteří během druhé světové války bránili demokracii.

Fajtl utekl z Československa v březnu 1939. Nejdříve bojoval ve Francii. Poté, co i ona padla do rukou nacistů, se dostal přes severní Afriku do Velké Británie. Zúčastnil se bitvy o Británii a sám byl sestřelen. Jeho dramatická pouť pak vedla přes Španělsko zpět do Británie, kde se znovu úspěšně zapojil do bojů.

V roce 1944 spolu s dalšími piloty odešel do Sovětského svazu, aby pomáhal při osvobození Československa.

Po válce se mu ale jeho vlast zle odvděčila. Byl odsouzen jako nepřítel státu. Později zastával různé dělnické profese. Částečné rehabilitace se dočkal v roce 1964, plných poct se mu ale dostalo až po pádu komunismu.

František Fajtl byl nositelem řady vyznamenání. Jsou to státní vyznamenání České republiky, Řád bílého lva, Řád Milana Rastislava Štefánika a britský Distinguished Flying Cross. V anketě Největší Čech uspořádané Českou televizí v roce 2005 se umístil na 91. místě.

Své vzpomínky a zážitky sepsal i knižně. Mezi jeho knihy patří Sestřelen, První doma, Vzpomínky na padlé kamarády, Bitva o Británii, Dva údery pod pás, Pouta nebes a další. Napsal také knihu o jednom z našim nejznámějších letců Františku Peřinovi - Generál nebe.

odkazy:

TOPlist