Nekrolog.cz

velcí žijí navždy

----- REKLAMA -----

Čestmír Suchý

11.ledna 1921 — 2.ledna 2005

První děkan Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity v Praze doc. JUDr. Čestmír Suchý zemřel v neděli 2. ledna 2005. Byl bez nadsázky jednou z největších osobností české žurnalistické scény. Novinařině zasvětil celý svůj život.

Čestmír Suchý začínal v sociálně demokratickém zpravodaji Stráž severu, odkud v roce 1946 odešel do Rudého práva. Pak působil jako šéfredaktor časopisu pro Afriku a krátce před Pražským jarem se stal zástupcem vedoucího Redakce mezinárodního života v Českém rozhlasu.

V roce 1968 se Čestmír Suchý podílel na boji proti okupantům, za což ho v normalizačním období čekalo nejen vyloučení ze strany, ale nesměl ani pokračovat v práci novináře. Až do listopadu 1989 tak působil v různých dělnických profesích, ať už jako kulisák, nebo umývač oken.

Čestmír Suchý se také neustále snažil napravovat komunismus, překonávat jeho dogmata, byl jedním z prvních signatářů Charty 77.

Ani období perzekuce mu neubralo chuti do práce. V roce 1991 v období války v Perském zálivu odjel do Palestiny a pravidelně odtud informoval o vývoji bojů.

Odešla jedna z legend české žurnalistiky, píše Barbora Osvaldová, vedoucí katedry žurnalistiky na FSV UK, a nelze než souhlasit.

Rozloučení s Čestmírem Suchým se konalo v den jeho nedožitých 84. narozenin — 11. ledna na Olšanských hřbitovech.

odkazy:

TOPlist